מה אפשר ללמוד מקריסתה של תדהר

האם אפשר ללמוד משהו מקריסתה של רשת מרפאות שיניים תדהר,  שפרסמה את עצמה לדעת?

שמועות שרצו בשוק דברו על מחירים נמוכים מידי, עם הנחות גדולות על תשלום במזומן, על תשלום שכר גבוה מדי או נמוך מדי לרופאים שעבדו שם, על התפשטות מעבר לכוחותיה… וכל הדיבורים שהם שיחת היום כאשר יש נפילה כזאת.

למרות שאין לי נתונים חשבונאים, אפשר ללמוד מהמקרה ולהסיק מסקנות שימושיות לכלל מרפאות השיניים, ללא הבדל בגודלה:

מה אפשר ללמוד מקריסתה של תדהר
מה אפשר ללמוד מקריסתה של תדהר - בקרה תקציבית

• אסור לעבוד בלי כלי בקרה על הפעילות העסקית של המרפאה.

תקציב ותזרים מזומנים הם כלים בסיסיים והכרחיים שיתריעו בזמן אמת על סטיות מהרווחים המתוכננים ועל מחנק אפשרי במזומנים.

• אם ברשת תדהר היו כלים מקצועיים כאלה, ולמרות זאת היא נפלה, יש שלוש סיבות עיקריות שגרמו את נפילתה:

⇐  הנחות העבודה בתוכנית העסקית של בעלי הרשת לא היו מציאותיות

⇐  מערכת הבקרה לא פעלה כראוי

⇐ בעלי הרשת התעלמו מאורות אדומים שהדליקה מערכת הבקרה, דבקו
בהנחות עבודה שגויות שהביאו לקריסת הרשת.

אם עובדים עם כלים כאלה, אסור להתעלם מצלצולי פעמוני הזהרה. התעלמות כזאת תוריד את המרפאה למדרון חלקלק שממנו קשה לעלות בחזרה. זה יתחיל בניכוין של כרטיסי אשראי, ימשיך בבקשת מקדמות מחברות הסליקה ובנכיון שיקים שהתקבלו מפציינטים בגין טיפולים שטרם בוצעו. זה לא יהיה מספיק, ואז יהיה צורך לבקש הלוואות מבנקים וממוסדות פיננסים ואחרים.

אם בקרת התקציב מודיעה על הפסדים יש לתקן מיד את סעיפים הגורמים לחריגה מהמתוכנן. יהיו סעיפים אלה אשר יהיו: מחירי טיפולים שהתקבלו בפועל נמוכים ובסטיה מהותית מהמחירון של המרפאה; הוצאות פרסום החורגות מהאחוז שעליו הוחלט ביחס להכנסות; שכר לרופאים מעל היחס הנכון והבריא שמרפאה יכולה להרשות לעצמה לשלם מבלי להכנס לגירעון; או כל סעיף אחר מכל מסעיפי התקציב.

הבקרה התקציבית היא לחם חוקה של הניהול העסקי של המרפאה. וכאמור, לא משנה את גודלה. לבקרה כלים סדורים כדי לפקח על כל סעיף של הכנסות והוצאות , תוך שימוש בנוהל כתוב שהוא חלק מתורת הניהול העסקי של מרפאתך.

תזרים המזומנים מקצועי מאפשר לך להתנהל ללא הפתעות. וגם לא להפתיע את מנהל הבנק שלך עם בקשות נואשות מהיום להיום.אז, למרות חוסר הנתונים, מותר להסיק שאם היו משתמשים בכלים כאלה בזמן הנכון, אפשר היה למנוע את הנפילה של רשת מרפאות שיניים  פרטיות שפרנסה לא מעט רופאי שיניים.