הסדר עם חב' ביטוח: כן או לא?

הסְבָָרָה המקובלת היא שאם מרפאתך נהנית מזרם מתמיד של מטופלים חדשים, אזי אין לך מה לחפש אצל חברות הביטוח. רק במרפאות בהן זרימת המטופלים החדשים קלושה וחזרתם של הוותיקים מתדלדלת, רצוי לבדוק את האופציה של הסדר עם חברות הביטוח. האומנם? המחשבה נכונה?

לפני שתפסוק לכאן או לכאן כדאי שתתעניין בסביבה העסקית שלך ובגורמים העשויים להשפיע על ההחלטה שלך.

  • הרגולטור, דעת הקהל והתקשורת: רוב האוכלוסייה והתקשורת דורשים להגדיל את סל הבריאות, לרבות טיפולי שיניים. הנוכחות של הרפואה הציבורית בתחום של רפואת השיניים היא עובדה בלתי הפיכה. ממשלות, בכל הרכב קואליציוני, לא תעמודנה בלחץ, והזליגה של הכנַסַת טיפולים משמרים נוספים ושל פתרונות פרותטיים בסיסיים לסל הבריאות.
  • קופות חולים: אלה ימשיכו בהרחבת אחיזתן בשטח של רפואת השיניים, בעיקר אצל האוכלוסייה שהמחיר הנמוך מהווה פיתרון למצוקה.
  • ביטוח שיניים: כ-250,000 משפחות מכוסות בביטוחים בסיסיים לטיפולים משמרים באמצעות פוליסות קבוצתיות ממקומות העבודה שלהם. קצת יותר מחצי מהפוליסות כוללות כמה סוגים של טיפולים משקמים ופריודונטיים. מקצת מכסות השתלות שיניים באופן חלקי ויישור שיניים לילדים. בפועל, הפוליסות מכלילות רמות כיסוי שונות וגם הגבלות והחרגות, כתוצאה מהמו"מ בין חברת הביטוח לבין המעסיק או וועד העובדים של המבוטח.

מסקנה: אין באפשרותך לשנות את הרכב השוק, את כיוונו ואת התנהגות השחקנים. הם גדולים וחזקים ממך. אבל, יש בידך אפשרות להחליט על עתיד העסקי של מרפאתך:

א') אם פציינטים חדשים מגיעים אליך בחיפוש אחרי טיפול ייחודי ו/או מפאת התדמית המקצועית שהצלחת לבנות לעצמך, מותר להניח שלא תצטרך הסדר עם חברת ביטוח.

ב') אם זה לא המקרה, אפשר בהחלט להרוויח מ-"הסדר" עם חברות הביטוח. ללא צורך של טריקים ולא של שטיקים. הדבר תלוי – בין היתר – במיקום ובגודל המרפאה שלך, במיומנות הצוות הרופאים, הקבלה והאדמיניסטרציה, בארגון ובניהול המרפאה, בבקרה על תפוקות של כל יחיד בצוות הרופאים ושינניות, ובעיקר ברצונך להפנים שרפואה שניתנת להמונים אינה מביישת את המקצוע .

עתידך המקצועי תלוי בתפיסה העסקית שלך ובמימושה המיידית, ללא היסוס. השוק אינו סולח חוסר מעשה. אם אינך זז, המצב יוביל אותך ויתווה את דרכך

ההחלטה בידך