נקודת איזון במרפאת שיניים

נקודת איזון (Break Even Point) של מרפאתך מגלה לך את רמת התפוקה הדרושה כדי ליצור הכנסות שיספיקו לכסות את ההוצאות התפעוליות שלך. בנקודה זו, אין הפסדים אך גם לא רווחים. הרווחים מתחילים לזרום ולהצטבר כאשר רמת התפוקה וההכנסות עולות מעל אותה נקודה.

הנתונים של נקודת האיזון במרפאת שיניים מציעים לנו גשר לחישוב עלויות ומחירים של סוגים שונים של טיפולים שמרפאת השיניים שלך מציעה או שוקלת להציע ומתלבטת לגבי הכדאיות הכלכלית שלהם.

על מנת לחשב את נקודת האיזון עלינו לדעת את סך הכל של ההוצאות הקבועות ושל ההוצאות המשתנות.

הוצאות קבועות הן אלה שאינן תלויות ברמת הפעילות של המרפאה. לדוגמה, שכר דירה, ארנונה, הוצאות ניקיון, אגרות למיניהן, שכר עבודה של פקידות קבלה וסייעות, שכר עבודה של רופאים המועסקים במרפאה ומקבלים שכר לפי שעה, מחשוב ותקשורת, חשמל, פחת על ציוד, וכד'. כלומר,  גם ביום שאין אפילו פציינט אחד במרפאה, אין מנוס מלשלם את הוצאות אלה.

הוצאות משתנות קשורות ביחס ישיר לגובה ההכנסות התפעוליות: שכר עבודה של רופאים ושינניות המועסקים ע"י המרפאה ומקבלים תשלום עפ"י תפוקתם, הוצאות בגין חומרים ומעבדות, אחזקת המרפאה, משרדיות, וכד'.

חישוב של נקודת האיזון במרפאת שיניים מתבצע בהתאם לנוסחה כלהלן:

נקודת איזון במרפאת שיניים

נקודת איזון (BEP) ב-ש"ח

נוסחה לחישוב נקודת איזון במרפאת שיניים

נניח מרפאה שיש לה הכנסות שנתיות של 3,600 ₪, הוצאות קבועות של 1,250 ₪, הוצאות משתנות של 1,900 ₪ ורווח תפעולי של 450 ₪.

נקודת האיזון שלה =   1,250מחולק ל-((3,600-1,900)/3,600) = 2,647 ₪

מתחת להכנסות אלה תפסיד המרפאה ומעבר להן, תתחיל להרוויח.

חישוב נקודת האיזון מחייבת שיקול דעת קפדני במיון ההוצאות בין קבועות למשתנות. ניקח לדוגמה הוצאות פרסום. האם זאת הוצאה קובעה או משתנה? האם המרפאה מפרסמת בהתאם לקצב ההכנסות או באופן קבוע? שכר עבודה של צוות הקבלה: האם הצוות ישאר קבוע בכל רמת ההכנסה או המרפאה תגדיל או תצמצם עפ"י הפעילות? הוצאות אחזקת המרפאה הן קבועות עד דרגה מסויימת של פעילות, אך אחר כך היא משתנה. לכן, יש להתייחס בכובד ראש ולדייק במרכיבי החישוב.

לכל מרפאה יש נקודת איזון שונה, והיא תלויה באיפיונים היחודיים שלה: סוג הטיפולים שמבצעים בה, רמת המחירים והנחות, כמות טיפולים חוזרים, שיטת התגמול לרופאים ושינניות, ועוד. איך משפיעה מדיניות של מתן הנחות?

נקודת האיזון הוא כלי עזר מצויין לניהול המרפאה, בעיקר אם היא משולבת התוכנית עסקית מקצועית ובניהול תקציב המאפשר בקרה ומעקב שוטפים אחרי רמת הביצוע.

צור קשר איתנו. יש לנו פתרונות מקצועיים לניהול עסקי של מרפאתך.

חישוב נקודת איזון במרפאת שיניים

דוד גרוס

דוד גרוס, יועץ עסקי ושיווקי, רואה חשבון, MBA במנהל עסקים

דוד גרוס

דוד גרוס הוא בעל תואר שני במנהל עסקים, רואה חשבון, מומחה בתוכניות לפיתוח כלכלי ובעל ניסיון עסקי וניהולי של 40 שנה בארץ ובעלם. עד שנת 1993 שימש בתפקידי ניהול בכירים בחברות פרטיות וציבוריות, תעשיות ומסחריות.

משנת 1993 דוד מתמקד בייעוץ עסקי, שיווק ומכירות, ליווי עסקים קטנים ובינוניים ליישום פתרונות, הפעלת כלים ניהוליים ובבניית מערכות שליטה ובקרה של התוצאות. הוא כותב ומפרסם וירחונים מקצועים.

לפני כ-10 שנים הרחיב את פעולתו והתמחה בענף של מרפאות שיניים. למד את הענף לעומק, ממרפאות קטנות של כיסא אחד ועד תאגידים רבי כיסאות. דוד פיתח מודלים יעודיים לשיווק במרפאות שיניים ומודל ייחודי לסגירת תוכניות טיפול.

פגישת הכרות ראשונה ללא התחייבות

היחודיות שלנו מושתתת על ידע רחב וניסיון מעשי בתחום של מרפאות השיניים בוא נשלב את הידע והניסיון הרפואי שלך עם הידע והניסיון הניהולי והעסקי שלנו על מנת להצמיח את המיטב במרפאתך


054-696-4499
david@gross-david.com

צור קשר