תזרים מזומנים, הון חוזר והמרת מזומנים

איך קורה שעסקים רווחיים נכנסים לקשיים או לחדלות פירעון?

על מנת לענות לשאלה זאת נשתמש כאן במונחים הון עצמי, הון חוזר, תזרים מזומנים ומחזור המרת מזומנים

ההון העצמי שבעסק שלך הוא ההפרש בין כל הנכסים שבעסק לבין כל ההתחייבויות שלו.

לעומת זאת, הון חוזר של עסקך מורכב מהנכסים השוטפים – מזומנים, חייבים ומלאי – בנכוי ההתחייבויות השוטפות, שיש לשלם בטווח של שנה. יש לציין שהמלאי חייב להיות בר מכירה והחייבים ברי גביה. המזומנים הם החלק הנזיל של נכסיך.

דוד גרוס,תזרים מזומנים, הון חוזר והמרת מזומנים

מקור התקני להגדלת הון חוזר הם הרווחים לא מחולקים של העסק, אשר מושקעים מחדש להליך עסקי חוזר.

בתהליך העסקי שלך, ההון החוזר נע בצורה סיבובית, וכל סיבוב אמור לייצר רווחים חדשים: כך, מזומנים הופכים למוצר (מלאי) או שירות למכירה. כאשר אלה נמכרו, הם הפכו ללקוחות חייבים. ובעת הגבייה, חזרו להיות מזומנים.

כל סיבוב או מחזור עסקי מסתיים כאשר פעילותך העסקית הרווחית מתורגמת למזומנים בקופה.

מזומנים אלה יממנו התחלת מחזור עסקי חדש, וחוזר חלילה. (ראה תמונה מס' 2 בהמשך)

ההון החוזר שלך יכול להיות חיובי, מאוזן או שלילי.

כאשר סך המזומנים + החייבים + המלאי גדול מסך ההתחייבויות השוטפות (התחייבות ישי לשלם עד טווח של שנה), יהיה לך הון חוזר חיובי. מצב הפוך יתן לך הון חוזר שלילי. במקרה שהם שווים, יהיה הון חוזר מאוזן. הון חוזר חיובי הוא תנאי הכרחי – אך לא מספיק – לנזילות העסק.

פגישת הכרות ראשונה ללא התחייבות

היחודיות שלנו מושתתת על ידע רחב וניסיון מעשי רב שנים בהקמה ובליווי עסקים ובניהול ושיווק. בוא נשלב את הידע והניסיון שיש לך בתחום עיסוקך עם הידע והניסיון הניהולי והעסקי שלנו על מנת להצמיח את המיטב מהעסק שלך

054-696-4499
david@gross-david.com

צור קשר

  תמונה מס' 2:

  כל סיבוב או מחזור מסתיים כשפעילותך העסקית הרווחית מתורגמת למזומנים בקופה. מזומנים אלה יממנו התחלת מחזור עסקי חדש, וחוזר חלילה:

  דוד גרוס,ניהול כספים,תוכנית עסקית,תקציב עסקי,תזרים מזומנים, הון חוזר והמרת מזומנים

  מהירות מחזור המזומנים שלך נמדד בפסק הזמן שעובר בין תשלום בפועל של התשומות (חומרי גלם, משכורות והוצאות אחרות) שאתה משתמש לייצור המוצר/השירות שעסקך מוֹכֶר, לבין גבייתם בפועל.

  מחזור מזומנים או תזרימי קצר מאפשר לך, אפוא, לממן מחזורים עסקיים מרובים ולהרוויח יותר, בהנחה שתמחרת נכון את המוצר/השירות שמכרת.

  מחזור המרה למזומנים ("Cash Conversion Cycle – CCC”) הינו כלי מדידה המאפשר למדוד את משך הזמן שבו עסק הופך את משאביו למזומנים.

  בקווים כלליים מאוד, אפשר לשרטט אותו כמו בציור המופיע שמאלה.

  יש להחריג עסקים מסוימים, כגון סופרמרקטים, שבהם אין חייבים, פרט כרטיסי אשראי ושיקים דחויים המתקבלים מלקוחות; ועסקים המוכרים שירותים, שבהם אין מלאי, או המלאי זניח, מלבד חלקי חילוף כאשר השירות כולל החלפתם.

  ה-CCC הוא אחד מני כלים לשליטה ולבקרה של ניהול כספי תקין של העסק, ומאפשר לבדוק ולשנות כיוונים על מנת להתאים את הפעילות העסקית לסביבה המשתנה ללא הרף.

  על כן, תמחור נכון, ניהול מלאי יעיל, מדיניות אשראי שקולה, בקרה הדוקה על הוצאותיך ותנאי תשלום לספקי משאביך הם המרכיבים העיקריים של ניהול אפקטיבי הן של הון החוזר והן של תזרים המזומנים שלך.

  תזרים מזומנים – מנוהל מקצועית – מאפשר לך לדעת, בכל רגע נתון, את מצבך הנוכחי והעתידי, ולנקוט – בתזמון הנכון – בפעולות הנדרשות לרווחיות ופיתוח של העסק שלך.

  יש לנו ידע וניסיון מקצועי רב בניהול כספים.

  צור קשר אתנו.

  (דוד גרוס פרסם מאמר בנושא באתר Reader)

  דוד גרוס

  דוד גרוס, יועץ עסקי ושיווקי, רואה חשבון, MBA במנהל עסקים

  דוד גרוס

  דוד גרוס הוא בעל תואר שני במנהל עסקים, רואה חשבון, מומחה בתוכניות לפיתוח כלכלי ובעל ניסיון עסקי וניהולי של 40 שנה בארץ ובעלם. עד שנת 1993 שימש בתפקידי ניהול בכירים בחברות פרטיות וציבוריות, תעשיות ומסחריות.

  משנת 1993 דוד מתמקד בייעוץ עסקי, שיווק ומכירות, ליווי עסקים קטנים ובינוניים ליישום פתרונות, הפעלת כלים ניהוליים ובבניית מערכות שליטה ובקרה של התוצאות. הוא כותב ומפרסם וירחונים מקצועים.

  נזילות העסק שלך תלויה בהפעלה תקינה של תהלית המרת מזומנים

  דוד גרוס,תוכנית עסקית,תקציב עסקי,תזרים מזומנים,ניהול כספים